כמה נשמות יש לסוללה? לא יותר מדי

אתגרי המיחזור וההטמנה של סוללות מעיבים על מהפכת הרכב החשמלי. יצרניות הרכב מציגות דרכים לעשות שימוש חוזר בסוללות ובחומרים שבתוכן

אדם מכין בטריה לרכב
התקנת סוללות ברכב חשמלי במפעל מיצובישי בקוראשיקי, יפןצילום: בלומברג
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

"אנחנו מודים לך על התמיכה במשימה שלנו להאיץ את המעבר של ישראל לעבר עתיד נקי יותר", כך נפתח כל אימייל ללקוחות טסלה, וכך, שלא במודע, מדגים עד כמה התפקיד של יצרניות הרכב נהפך למסובך יותר. אין צורך להזיל דמעות, יצרניות הרכב מכוונות קודם כל לרווחים, אבל הסיפור שהן צריכות לספר נהפך למסובך יותר. המכוניות לא צריכות להיות רק נוחות, מהירות או יפות, אלא עליהן גם להפגין אחריות לסביבה. אחריות שמתבטאת בבטיחות הנוסעים וגם בזו של הולכי הרגל שמחוץ למכונית, וגם בהפחתה של פליטות מזהמים.
בעיית זיהום האוויר כבר נפתרה, לכאורה, שכן העולם עובר למכונית חשמליות. אבל כשבאמת מתחילים לחשוב על ההשפעה של שימוש במכוניות על העולם, ברור שאי אפשר לעצור רק בביטול האגזוז. גם אם המכונית לא מזהמת ישירות, כיצד מופק החשמל הדרוש לייצורה? ואם כבר – עד כמה מזהמת הכרייה הנחוצה לייצור סוללות הליתיום־יון של המכוניות?
כמה יצרניות, בהן פולקסווגן ופולסטאר, מתחילות לדבר על אחריות סביבתית לכל אורך חיי המכונית, ועל נייטרליות פחמנית גם בשלבי הכרייה של החומרים ובייצור המכונית.
אבל מה קורה לאחר חיי המכונית? האם אפשר בכלל למחזר או להשתמש שוב במכלולים היקרים ובחומרים המזהמים שבתוך המכונית? זה האתגר הבא של יצרניות הרכב ושל הרגולטורים שלהן, ויהיה קשה להתגבר עליו. יש כאן התנגשות ישירה בין המטרה האמיתית של יצרניות הרכב – יצירת רווחים – לבין המטרה המוצהרת של שמירה על הסביבה. הרי יצרניות הרכב מעודדות צריכה של מכוניות חדשות, שלהן נדרשים חומרי גלם חדשים ופליטות זיהום, ולא שימוש ארוך במוצרים שכבר יוצרו והזיהום שנדרש לייצורם כבר נפלט.
ובכל זאת, מה אפשר לעשות עם המכוניות והסוללות שסיימו את תפקידן? הסוללות הן בעיה גדולה יותר. הן מלאות בחומרים רעילים שיכולים לזהם קרקע ולפגוע במי התהום, אבל החומרים האלה הם גם יקרים מאוד. אך לפני המיחזור, אפשר להשתמש בסוללה שוב. כשסוללה מספקת רק 70% מתכולת האנרגיה המקורית שלה, מקובל להחליף אותה. חשבו, למשל, על מכונית שטווח הנסיעה המקורי בה היה 400 ק"מ. אם תוכל לנסוע 280 ק"מ בלבד, זהו שינוי מהותי בהרגלי השימוש של בעליה. בענף הרכב, יש המעריכים כי עדיין יהיה ביקוש למכוניות עם טווח קצר יותר בשוק המשומשות, אבל חלק גדול מהסוללות בוודאי ימשיכו לשימוש נוסף.
המונח המקובל לכך בתעשיית הסוללות הוא Second Life, חיים נוספים. הגלגול הבא של סוללות, אם תרצו. הגלגול הזה לא יכלול עוד שימוש בכלי רכב, בהם הסוללה נטענת ונפרקת כמעט במלואה, אלא במתקני אגירת אנרגיה.

כיום, החשמל שמיוצר חייב להיות בשימוש מיידי, אך בעתיד צפוי ייצור חשמל לא סדיר מאנרגיות מתחדשות – למשל, מתאים סולאריים, ומצד אחר, צריכה גבוהה של חשמל בידי צרכנים חדשים, ובראשן המכוניות החשמליות. הספק הטעינה המהירה של מכוניות ומשאיות עולה והולך, והדבר מצריך שינוי בתשתיות ואף הגדלה של ייצור החשמל.
אחד הפתרונות הוא ניהול טוב יותר של צריכת החשמל באמצעות אגירה שלו. כך, אפשר לאגור אנרגיה סולארית ביום, ולהשתמש בחשמל בלילה, או לאפשר טעינה מהירה של מכוניות חשמליות ללא שינוי יקר וממושך של תשתיות הולכת החשמל. יישום נוסף הוא מיצוע הביקוש – אפשר להשתמש בסוללות כדי לאגור חשמל בשעות השפל, אז זול יותר לייצרו, ולהשתמש בו בשעות ביקוש שיא, למשל שעות הערב. ייתכן, אם כן, שהפתרון לבעיות הטעינה של מכוניות חשמליות טמון בסוללות המשומשות של מכוניות חשמליות אחרות.
השימוש החוזר בסוללות אינו פשוט – מרביתן מיוצרות במיוחד לדגם המכונית שבו הן מותקנות. יחידות הסוללות מוקנות בתוך מודולים, ואלה נכנסים למארז סוללה (Pack), עם מערכות ניהול צריכה, קירור וחימום. הגלגול הבא שלהן מצריך פירוק של מארזי הסוללה והרכבת מערכי אגירה אנרגיה חדשים. אלה מערכים פשוטים הרבה יותר, כי הם אינם צריכים להתמודד עם טלטלות ולכלוך כמו סוללות ברכב, ואינם נדרשים לטעינה ופריקה מהירה. אחת החברות שמתמחה בכך היא ספרקיון הישראלית, שמפתחת מה שהיא מכנה "מערכת הפעלה" לסוללות, שבעזרתה אפשר להשתמש בתאי סוללה ממקורות שונים ולהפוך אותם למתקן חדש לאגירת אנרגיה.
ההבנה כי סוללות הן בעלות ערך גם לאחר סיום חייהן במכונית מכניסה לעסק גם את יצרניות הרכב. שתי זרועות של תאגיד פולקסווגן – סקודה והמותג פולקסווגן עצמו, הקימו מערכים למיחזור סוללות. סקודה מתכננת להפוך כל חמש סוללות משומשות של האניאק החשמלית למתקן אחד לאגירת אנרגיה, והדבר ייעשה במפעל הסוללות החדש בצ'כיה.

מיחזור ושימוש מחדש אינם פתרון פלאים. הם יוצרים פליטת זיהום בעצמם. סקודה, למשל, מתכננת לאסוף סוללות מכל אירופה למפעל שלה בצ'כיה, ושינוען של אלה כרוך בפליטות מזהמים

פולקסווגן תשתמש אף היא בסוללות ל"חיים נוספים", לאגירת אנרגיה, אבל גם תעסוק במיחזור עצמו. פולקסווגן תפרק את הסוללות לחומרי הגלם שלהן, שישמשו לייצור סוללות חדשות או כחומרי גלם בתעשיות אחרות, למשל – בענף הבנייה, כתוספים למלט, או בתעשיית הצבעים.
הונדה, לעומת זאת, הצטרפה לחברה הצרפתית לפינוי הפסולת SNAM, ושם יוחלט אם הסוללות המשומשות ימשיכו למחזור חיים נוסף או ימוחזרו.
לפי נתונים שפרסמה פולקסווגן, בכל מארז סוללות שמשקלו 400 ק"ג יש 126 ק"ג של אלומיניום, 71 ק"ג של גרפיט, 41 ק"ג ניקל, 8 ק"ג ליתיום ו־22 ק"ג נחושת, לצד חומרים נוספים. מחירם של כל חומרי הגלם האלה עלה בחדות בחודשים האחרונים, ולכן יש ערך במיחזור הסוללות.
מיחזור ואף שימוש מחדש אינם פתרון פלאים. הם יוצרים פליטת זיהום בעצמם. סקודה, למשל, מתכננת לאסוף סוללות מכל אירופה למפעל שלה בצ'כיה, וגם שינוען של אלה כרוך בפליטות מזהמים בשל זיהום אנרגיה. כמובן שפירוק סוללה למרכיביה דורש אף הוא השקעת אנרגיה, ולא כל חלקי הסוללה ניתנים למיחזור.
בישראל, יבואנית הרכב כלמוביל היא הראשונה בתחום שנכנסת לתעשייה החדשה של מיחזור סוללות. החברה תקים, יחד עם ICL (כיל לשעבר) וחברת מיחזור הפסולת EMS מפעל שיתמחה במיחזור סוללות מכל הסוגים. בישראל, מיחזור הסוללות של מכוניות עדיין אינו נדרש בחוק, אך עם העלייה במספר המכוניות החשמליות, סביר שגם הרגולוציה בנושא תתפחח.
בכל מקרה, ייתכן שייקח הרבה זמן עד שהסוללות יגיעו לשוק המיחזור. מנהל השיווק של ניסאן בבריטניה אמר לאחרונה כי "כמעט כל הסוללות שניסאן ייצרה עדיין בשימוש במכוניות, וניסאן מייצרת מכוניות חשמליות כבר 12 שנה".

סיטרואן אולי. גם אם זהו רעיון בלבד, זהו רעיון מענייןצילום: GILLES GUILLAUME/רויטרס

קני סוכר, קרטון ופגושים משומשים: עוד רעיונות למיחזור בענף הרכב

סוללות מכילות את החומרים המזהמים ביותר במכוניות חדשות, אך גם חלקי הרכב האחרים ניתנים למיחזור, ויצרניות הרכב מתחילות לעסוק בכך. עם זאת, בינתיים אלה הם בעיקר הצהרות ויחסי ציבור, ותהליך של שימוש בחומרים ממוחזרים במכוניות נמצא רק בראשיתו.

ובכל זאת, כמה דוגמאות מעודדות: פולסטאר, מותג הרכב החשמלי של וולוו, מייצר את כל חלקי הפנים בתאי הנוסעים מחומרים ממוחזרים; בסקודה מתחילים לייצר פגושים מחלקי פלסטיק של פגושים שירדו מהכביש, וחלק מחומרי הדיפון בתא הנוסעים עשויים מפסולת שנוצרה בתהליך הייצור של סוכר. סקודה חשפה גם מכונית תצוגה שחלקים גדולים בה עשויים מחומרים ממוחזרים.

אולי - מבט מבפניםצילום: GILLES GUILLAUME/רויטרס

גם לסיטרואן יש מכונית תצוגה שמדגימה גישה לחיסכון בחומרי גלם ובאנרגיה, וגם אם זהו רעיון בלבד, הוא מעניין. המכונית נקראת

ומורכבת בחלקה מקרטון מחוזק. משקלה הנמוך, פחות מטונה אחת, מושג גם בזכות סוללה קטנה יחסית (כ־40 קוט"ש). המושבים מיוצרים בהדפסת תלת־ממד ומורכבים משלושה חלקים בלבד, כדי להפוך אותם לקלים ודקים מאוד, כך גדל מרווח הפנים. במקום מערכת קול משוכללת למכונית יש רמקולי בלוטות' המתחברים לטלפון הנייד. כדי לפשט את הייצור, הרבה מהחלקים הם זהים – למשל, הפגוש מלפנים ומאחור, וגם זה מפחית עלויות ומקל על שימוש חוזר. במכונית חשפה סיטרואן את הסמל החדש שלה, ובשלב הראשון הוא היחיד שגם יגיע לייצור סדרתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

FILES-US-CRYPTOCURRENCY-BANKRUPTCY-FTX

תודה רבה SBF, אתה אמנם רודף בצע ושקרן, אבל עזרת לכולנו להתפכח

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה